4. daļa, “Pienākumi un tiesības”
Būt baptistu draudzes loceklim
Šajā apcerējumā galveno vērību mēs gribam pievērst jautājumiem, kas saistās ar cilvēka atrašanos vietējā baptistu draudzē. Tātad viņš ir vietējās baptistu draudzes loceklis un uzstāda pats sev un citiem jautājumus par savu vietu draudzes dzīve: “Kādi ir mani pienākumi un kādas ir manas tiesības draudzē? Ko citi draudzes locekļi var prasīt no manis? Kā draudze realizē kongregacionālās vadības principu?
Pirms sākam konkrēti iztirzāt šos un citus jautājumus, sistemātiski pievēršoties draudzes dzīves parādībām, ir jānorāda vēl uz dažiem principiem, kas vērā ņemami jebkurā draudzes dzīves praktiska gadījumā.
Kristus draudze savā kopumā nes divu valstību raksturu: tā ir Dieva Valstības nesēja virs zemes, un tā ir šīs pasaules kārtības realizētāja. Nesot sevī Dieva Valstības raksturu, Kristus draudze savu robežu paplašināšanai nevar lietot varu un zobenu, nevar pielietot viltu un liekulību, nevar savu pastāvēšanu saistīt ar šīs pasaules politiskā un ekonomiskā biznesa realizēšanu. “Jēzus atbildēja: “Mana valstība nav no šīs pasaules. Ja Mana valstība būtu no šīs pasaules, mani sulaiņi cīnītos par to, lai es nekristu jūdu rokās. Bet nu Mana valstība nav no šejienes.” (Jāņa ev. 18,36) Tas nozīmē, ka visu vietējās draudzes dzīves uzdevumu un jautājumu risināšanā ir jāatcerās mūsu piederība Kristus Garam. “Savā starpā turiet tādu pat prātu, kāds ir arī Kristū Jēzū.” (Filipiesiem 2,5) Ļoti jauki šie vārdi skan krievu Bībeles sinodālajā izdevumā: “Ibo v vas dolžni bitj te že čuvstvovaņija, kakije i vo Hriste Iisuse”. Tas atgādina, ka Kristus draudze savā kopumā un arī savās strukturālajas vienības — vietējās draudzēs — ir Kristus miesa, ir dzīvs organisms.
Bet, atrodoties šajā pasaulē, Kristus draudze lieto tās ārēji redzamās darbības formas, kas piemīt šīs pasaules kārtībai. Vispirms jau tāpēc, ka šajā pasaulē mēs nepazīstam debesīs valdošās kartības struktūras, un tad tāpēc, ka Kristus draudze grib uzrunāt šo pasauli, un tas ir iespējams tikai tad, ja Kristus draudze lieto šajā pasaulē pazīstamas formas. Tāpēc arī vietējā baptistu draudze ir organizācija ar organizācijai piemītošām ārējām robežām, piemītošu iekšēju kārtību un nepieciešamo vadību. Kristīgās baznīcas vēsturē daudzkārt ir mēģināts radīt vietēju draudzi bez “pasaulīgas” kārtības. Tas, protams, nekad nav izdevies. Pie tam katru vietējo draudzi taču veido cilvēki, kuri ir pazīstami ar pasaules struktūru kartību — skolas un augstskolas, rūpnīcas un iestādes, lauku sēta un ģimene. Un tāpēc vietējā draudze nedrīkst piedavāt haosu, bet tā piedavā Kristus Garā veidotu demokrātisku kartību.
Bez tam, Kristus draudzes sevī nestie Dieva Valstības principi un šīs pasaules varas struktūras veidojumi nenoliedzami krustojas. Domāsim par sociālās dzīves jautājumiem: vai Kristus draudze var vienaldzīgi aiziet garām bāreņu asarām, veco un atstāto cilvēku nopūtām, bezdarbnieku izmisumam, cietumnieku cietuma dzīves nezelībai? Vai kristieši savā mīlestība uz savu dzimteni, Latviju, var vienaldzīgi nolūkoties daudzpartiju sistēmas radītajā postā un nepiedalīties valsts un pašvaldības vēlēšanās? LBDS padomes loceklis Uldis Lakševics kādā uzrunā sacīja: “Mēs zinām, kas ir Latvija — tā ir neatkarīga valsts. Bet mēs jautājam, kāda būs Latvija, — vai tā būs ētiska valsts?” Un te ir vieta arī baptistu atbildībai un rīcībai.
Katras vietējās draudzes darbība ir allaž aktuāls pārbaudījums tam garīgumam, ko sevī nes atsevišķais draudzes loceklis, ko sevī nes katra vietējā baptistu draudze un ko apliecina savā kopumā Latvijas Baptistu draudžu savienība.
“BAPTISTU VĒSTNESIS” Nr.8 Augusts’98

Šajā mājas lapā izmanto sīkdatnes (cookie). Piekrītot sīkdatņu izmantošanai (jāspiež – PIEKRĪTU), tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība. Turpinot vietnes apskati, jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes jūsu ierīcē. Savu piekrišanu jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.
Nospiežot uz izvēlnes – ‘Nepiekrītu’ Jūs nevarēsiet pilnvērtīgi izmantot mūsu mājas lapas resursus, kā piemēram Google karte, YouTube video u.c.
Detalizēta informācija par mūsu privātuma politiku. Cookie policy